NASI ULUBIEŃCY

Goście odwiedzający Centrum z zachwytem obserwują zwierzęta w izbie edukacyjnej. Opiekujemy się żabką wodną (karlik szponiasty), żółwiem czerwonolicym, wężem zbożowym, gekonem lamparcim. Ponadto prowadzimy hodowlę ślimaków olbrzymich i owadów: kruszczyc obrzeżonych i patyczaków.

Poniżej przedstawiam sylwetki niektórych z naszych zwierząt:

GEKON LAMPARCI

Jest to niewielka, ok. 20 cm (z ogonem) jaszczurka. Ma piękną, delikatną skórę i urocze oczy, które jednak przez większą część dnia pozostają zamknięte - nasz gekon całe dnie przesypia zwinięty w kłębek w szczelinie pod kamieniem lub kawałkiem kory. Aktywność gekona wzrasta, gdy w zasięgu jego wzroku znajdą się owady. Ostrożnie zbliża się do nich by, już z niewielkiej odległości, szybko je pochwycić.
W naturze gekony te można spotkać na terenach północno-zachodnich Indii, Afganistanu, Pakistanu, Iranu i Iraku, zamieszkują tereny suche, stepy, kamieniste pustynie. Mogą żyć do 10-12 lat.

 

PATYCZAK

Jest to owad długości ok. 9 cm,
wyglądem przypominający suchą gałązkę. Na podmuchy powietrza reaguje kołysaniem sie na boki, wygląda wtedy zupełnie jak gałązka poruszana przez wiatr. Przestraszony patyczak składa odnóża wzdłuż ciała i zastyga w bezruchu - jest przez to niezwykle trudną zdobyczą dla naszego gekona, który najszybciej zauważa poruszające się obiekty.
Ich pokarmem są liście jeżyny, maliny, dębu, bluszczu, trzykrotki i wielu innych roślin (strzeżcie się miłośnicy roślin doniczkowych!).
Patyczaki spotykane w hodowlach to wyłącznie panie (w naturze spotyka się samce - są mniejsze i mają skrzydła). Rozmnażają się partenogenetycznie, to znaczy składają niezapłodnione jaja, z których znowu wylęgają się same samice. Jedna samica może złożyć nawet 400 jaj. Wylęgłe młode wyglądają jak miniaturka osobników dorosłych.

 

ŚLIMAK OLBRZYMI (Achatina)

Największe lądowe ślimaki świata, pochodzace z Afryki równikowej. Ciężar ciała może dochodzić do 0,5 kg. Długość muszli do 20 cm. Od głowy do końca stopy mogą mierzyć 35 cm. Chętnie zjadają trawę, owoce i warzywa, otręby. Do wykształcenia pięknej, mocnej muszli potrzebują dużo wapnia, dlatego niezbędnym dodatkiem jest wapień, który ślimaki z upodobaniem oblizują.

Ślimaki są hermafrodytami (obojnakami). Mimo, że są obupłciowe, nie mogą rozmnażać się same - wymagają w tym celu partnera. Jednorazowo składają 100-400 jajeczek. Jaja są kuliste, średnicy od 4,5 do 5,5 mm, żółto-kremowej barwy, okryte sztywną, wapienną skorupką (przypominają kuleczki styropianu). Składane są w jednym miejscu, pod powierzchnią ściółki. Młode wykluwają się po 3-6 tygodniach. Mają one około 4 mm długości, a po 6 miesiącach ponad 35 mm. Dojrzałość płciową osiągają po 6-16 miesiącach. Mogą żyć 5-6 lat.

 

 

WĄŻ ZBOŻOWY

Wąż najczęściej spotykany w hodowlach amatorskich. Pochodzi z Ameryki Północnej.
Wąż mieszka u nas prawie cztery lata, mierzy już ok. 1,30 m. Chętnie zjada myszy, które błyskawicznie chwyta ostrymi zębami. Połykanie nie przebiega już tak szybko - czasami trwa to nawet 20 min. Obserwowanie pełnego gracji sposobu poruszania się węża jest niezwykłym przeżyciem, ciekawie wygląda też gdy bada otoczenie swoim ruchliwym językiem. Ponadto co ok. trzy miesiące daje nam prezent - swoją skórę. Niestety, nasz wąż nie jest zbyt przyjacielskim stworzeniem - czasem po prostu chciałby nas zjeść! Na szczęście nie jest jadowity...

 

KRUSZCZYCA OBRZEŻONA

Afrykańskie chrząszcze 20-28 mm długości. Larwy dorastają do 4-5 cm, wyglądają podobnie jak larwy chrabąszcza majowego. Żyją 3-10 miesięcy. Rozwój larwalny może trwać 2 do 6 miesięcy. Następnie larwy sporządzają w ściołce kokolit (kokon), w którym się przepoczwarczają. Po około 4-10 tygodniach wydostaje się z niego dorosły owad. Cykl rozwojowy trwa więc około 3-6 miesięcy.

Larwy żywią się składnikami ściółki, próchnem, płatkami owsianymi, otrębami i owocami. Dorosłe chrząszcze żywią się pyłkiem kwiatowym, częściami kwiatów i owocami.

Kruszczyce mają ciekawy sposób latania: nie unoszą pokryw skrzydłowych jak inne chrząszcze, ale wysuwają skrzydła bokiem. Dzięki temu szybko startują do lotu (bardzo głośnego).

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Centrum, grupom szkolnym proponujemy udział w zajęciach, na których można poznać lepiej naszych podopiecznych.

Miłośnikom terrarystyki gorąco polecam stronę www.terrarium.com.pl, na której można znaleźć mnóstwo informacji o zwierzętach i warunkach ich hodowli.

Powrót do strony głównej