Ponadto wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu społecznemu oraz popularyzacji wiedzy przyrodniczej regionu stoi ono otworem szczególnie w okresie wiosenno letnim dla licznie odwiedzających wycieczek szkolnych i turystów.
Początki gromadzenia zbiorów sięgają lat 1949-1950 i z tego okresu pochodzi większość eksponatów. Sytuacja organizacyjna zbiorów z czasem ulegała zmianom i szereg osób przyczynił się do ich gromadzenia i ekspozycji nadając im w efekcie obecny wygląd i charakter. Zbiory Muzeum Lasu i Drewna przedstawiają także dużą wartość naukową i poznawczą dla opracowania monografii przyrodniczej okolic Rogowa.
Zróżnicowanie tematyczne ekspozycji pozwala na wyróżnienie pewnych działów, które w miarę możliwości znajdują się w oddzielnych pomieszczeniach.
Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem, a pracownicy dbają o to, aby zaskakiwać Gości nowymi wystawami. Nieodłączną część muzeum stanowi izba edukacyjna. Jest wydzieloną, niezależną salą. Znajduje się tu kilkanaście spreparowanych okazów zwierząt, które są wykorzystywane podczas lekcji muzealnych. W izbie prowadzone są również hodowle: gekona oraz owadów.
Pomieszczenie to jest nie tylko miejscem prowadzenia lekcji muzealnych. Często rozpoczynają się tutaj (wydanie sprzętu) i kończą (podsumowanie) zajęcia terenowe prowadzone przez pracowników Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.
W muzeum wydzielono następujące działy: